24. februāris, 2016

Vienpusēja vājdzirdība – izvēlieties CROS savienojamību dzirdes aparātiem

Ja tiek diagnosticēta vienpusēja vājdzirdība, ieteicams domāt par abpusēju dzirdes rehabilitāciju. Vienpusējas vājdzirdības gadījumā cilvēkam ir grūti noteikt skaņas lokalizāciju, grūti uzturēt sarunu ar vairākiem cilvēkiem. Šoreiz neliels ieskats cilvēka ar vienpusēju vājdzirdību, Endžijas, pieredzē.
Endžijai dzirdes traucējumi tika atklāti pie ārsta. Tas šķita neticami. Tika diagnosticēta otoskleroze. Daudziem cilvēkiem ar vienpusēju dzirdes traucējumu šķiet, ka viņi var iztikt bez dzirdes aparātu lietošanas (arī Endžija nebija izņēmums), izmantojot citas komunikācijas stratēģijas. Jāatcerās, ka šīs stratēģijas ir noderīgas, bet pilnvērtīgai skaņu uztverei jādomā par dzirdes rehabilitāciju. Endžija ilgi nelietoja dzirdes tehnoloģijas, līdz saprata, ka kaut kas jādara lietas labā.
42 gadu vecumā Endžijai diagnosticēja pēkšņu sensoneirālu vājdzirdību (SNV). Endžijai pēkšņi no rīta pazuda dzirde labāk dzirdošai ausij. Sieviete tūlītēji devās pie ārsta, saprotot, ka tas ir nopietnāks gadījums par auss iekaisumu. Speciālistu diagnostikā tika fiksēts smagas pakāpes dzirdes traucējums, ieteikts lietot kohleāro implantu un kaula vadāmības dzirdes aparātu.  Bet Endžija nevēlējās, lai viņai veic ķirurģiskas manipulācijas, tāpēc meklēja citus risinājumus. Tā viņa uzzināja par CROS savienojamības aparātiem.
CROS savienojamie aparāti nosūta skaņas un balsis tā, lai labāk dzirdošā auss ļautu cilvēkam dzirdēt kvalitatīvu, vienmērīgu skaņu ar abām ausīm. CROS variants īpaši piemērots cilvēkiem, kuriem vienai ausij ir laba dzirde, savukārt otrai ausij ir izteikts dzirdes traucējums. CROS tehnoloģija ļauj caur mikrofonu uztverto skaņu no viena dzirdes aparāta bezvadu savienojamībā nosūtīt uz otru dzirdes aparātu, atskaņojot kvalitatīvu, vienmērīgu skaņu abās ausīs reizē.
Endžijas dzirdes speciālists teica, ka adaptācija CROS aparātiem varētu noritēt no sešiem līdz 12 mēnešiem. Bet Endžija tam iebilda. Tikko, kā viņai bija uzlikti dzirdes aparāti, viņas dzirdes centri galvas smadzenēs sāka atcerēties, kā tas ir, kad cilvēks dzird. Viņasprāt, adaptācija notika dažās nedēļās.
CROS savienojamības dzirdes aparāti Endžiju atgrieza atpakaļ dzīvē. Viņa priecājās pat par dažādu ikdienas skaņu saklausīšanu. Piemēram, pastaigājoties pa parku, Endžija dzirdēja ne tikai savu vīru, bet tālu fonā skanam putnu vīterošanu. Runas laikā dominējoša bija cilvēka runas radītā skaņa. Tas viņu ļoti priecēja.
Attēla resurss: www.phonak.com
Informācijas resurss: Single-sided hearing and you. Introducing the Phonak CROS solution.// www.phonak.com