31. marts, 2016

Paaugstināts asinsspiediens

Paaugstināts asinsspiediens var būt viens no dzirdes traucējumu cēloņiem. Cilvēki bieži nejūt paaugstināta asinsspiediena simptomus, tāpēc to mēdz dēvēt par “kluso slepkavu”. Izteiktas hipertensijas gadījumā ir spēcīgas galvassāpes, acu miglošanās (var izpausties kā redzes halucinācijas (piem., zibšņi). Paaugstināts asinsspiediens ir aptuveni trīs cilvēkiem no desmit, daudzi no viņiem nemana šo izmaiņu.

Ja asinsspiediens ir augstāks nekā norma, tad sirdij tiek radīta papildus slodze. Laika gaitā var rasties sirds muskuļu pārslodze, sirds apjoma palielināšanās, sirdsdarbības pavājināšanās un izmaiņas sirds muskuļu sieniņās. Palielinātas sirds gadījumā ir lielāks risks sirdslēkmei vai insultam.

Daži paaugstināta asinsspiediena cēloņi: iedzimtība, mazkustīgs dzīvesveids, palielināta ķermeņa masa, lieto daudz sāli (organismā notiek šķidruma aizture), minerālvielu un vitamīnu deficīts (piem., ja trūkst kālijs, notiek šķidruma uzkrāšanās organismā), biežas un ilgstošas stresa situācijas. Paaugstināts asinsspiediens rodas tādēļ, ka artēriju sieniņas zaudē savu elastību un asinsvadi aizsērē, sašaurinās.

Paaugstināta asinsspiediena gadījumā cilvēkam jāveic piemērotas intensitātes fiziskās aktivitātes. Ieteicams pastaigāties, braukt ar velosipēdu, peldēt u. tml. Pirms fiziskās slodzes palielināšanas jāveic iesildīšanās vingrinājumus. Jāizvairās no smagumu celšanas, jo ķermeņa augšdaļas noslodze paaugstina asinsspiedienu. Cilvēkiem paaugstināta asinsspiediena gadījumā, veicot svaru celšanas vingrinājumus, jāvairās pirms svaru celšanas ievilkt plaušās gaisu un aizturēt elpu, jo tādējādi tiek radīta sirds muskuļa pārslodze.

Interesanti, ka asinsspiediena samazināšanos var novērot jau pirmo desmit nedēļu laikā, kopš regulāru fizisko aktivitāšu sākšanas. Efekts saglabāsies, ja cilvēks regulāri veiks fiziskās aktivitātes. Lai rūpētos par sirds veselību, katru dienu ieteicams veikt vismaz 10 000 soļu. Ja cilvēks ikdienā veic vismaz 13 000 soļu, tad trīs mēnešu periodā iespējams pazemināt un turēt normas robežās mainīgu asinsspiedienu. Mūsdienās soļu skaitīšanai ir iespējams iegādāties podometru.

Zinātnieki secinājuši, ka sēdošs dzīvesveids samazina mūža ilgumu, jo samazinās lipoproteīnu lipāzes aktivitāte. Ferments nodrošina lieko taukskābju uzņemšanu taukaudiem un muskuļiem no asinsrites. Tāpat mazkustīgs dzīvesveids veicina osteoporozi.

Attēla resurss: www.livescience.com 

Literatūras avots: Lauku avīzes tematiskā avīze. Kusties vesels! Fiziskās aktivitātes un terapijas sirds, muguras un locītavu veselībai. Fiziskās aktivitātes un sirds veselība.