4. aprīlis, 2016

Dzirdes traucējumi un atmiņas kapacitāte

Mūsdienās veikts pētījums par cilvēku dzirdes un atmiņas funkcionalitāti vecumdienās. Aptuveni 2/3 cilvēkiem vecumā pēc 70 gadiem ir dažādas pakāpes dzirdes traucējumi.

Pētījumā piedalījās 1 984 cilvēki vecumposmā pēc 70 gadiem sešu gadu garumā. Nevienam no dalībniekiem pētījuma sākumā netika diagnosticēti nopietni atmiņas vai domāšanas traucējumi. Visiem pētījuma dalībniekiem tika regulāri veikti atmiņas un kognitīvie testi. Salīdzinājumā ar senioriem ar normālu dzirdi, pētījuma dalībniekiem bija par 24 % izteiktāks atmiņas un domāšanas deficīts. Koginitīvais deficīts dominēja pār dzirdes traucējumiem.

Pētījuma gaitā tika secināts, ka cilvēkiem ar pazeminātu dzirdi 7.7 gadu laikā pakāpeniski samazinās atmiņas kapacitāte, savukārt cilvēkiem ar normālu dzirdi atmiņas spējas samazinājās tikai 10.9 gadu laikā.

Kā vienu no iemesliem varētu minēt sociālo izolāciju no citiem cilvēkiem. Daudzi cilvēki, kas jaunībā dzīvo sociālā izolācijā, vecumdienās var saslimt ar Alcheimera slimību vai iegūt demenci.

Cilvēki, kas vecumdienās dzirdes traucējumu gadījumā lietoja dzirdes aparātus, bija daudz apmierinātāki ar dzīvi, kā arī sasniedz labākus rezultātus kognitīvajos testos.

Literatūras avots: http://www.alzinfo.org/08/articles/prevention-and-wellness/hearing-loss-contribute-memory-problems  

Attēla resurss: drjulialewis.com