Redze un dzirde ir būtiskas maņas. Dzirdes uztvere var ietekmēt cilvēka fiziskās veselības stāvokli. Dzirde ir maņa, kas sāk attīstīties augļa stadijā un darbojas visa mūža garumā. Dzirdes traucējumi var rasties ģenētikas vai ārējas vides cēloņu dēļ.
Autoimūna iekšējās auss slimība (AIED) ir salīdzinoši reti novērojams sindroms, kas rodas svešķermeņu vai patoloģisku šūnu ietekmē iekšējā ausī. AIED gadījumā cilvēkiem ir progresējoši dzirdes traucējumi ar galvas reiboni. AIED izpaužas tādēļ, ka iekšējās auss bojājuma rezultātā aizkavējas imūnsistēmas atbilde un nejaušiem bojājumiem, piemēram, antivielu reakciju stresa situācijās. AIED diagnoze ir mazāk nekā 1 % cilvēku ar dzirdes traucējumiem. Tā parasti tiek diagnosticēta pēc dzirdes pārbaudes un asins analīžu (autoimūnu saslimšanu diagnosticēšanai) datiem. AIED ir hronisks dzirdes un balansa traucējums, kura simptomātiku var mazināt, lietojot steroīdus un medikamentus, šūnu un gēnu terapiju, daži cilvēki izvēlās kohleāro implantāciju.
Menjēra slimību dažkārt dēvē par endolimfātisko tūsku. Menjēra slimība ietver vertigo, tinītu, spiedienu ausī, mainīgu dzirdes uztveri. Menjēra slimība izpaužas vienpusēji – vairāk vienā ausī. Visbiežāk novērojama vecumposmā no 20 – 50 gadiem. Medicīnas speciālisti nevar precīzi noteikt Menjēra slimības izcelsmi. Tā rodas anormāla iekšējās auss šķidruma daudzuma dēļ. Menjēra sindroms ir 1: 1000 cilvēkiem. Menjēra sindroma noteikšanai veic dzirdes diagnostiku, ķermeņa līdzsvara pārbaudi, asins analīžu pārbaudi, lai novērstu citas saslimšanas diagnostiku. Menjēra slimība ir hroniska slimība, kurai medicīniski var mazināt diskomforta izpausmi. Visbiežāk tiek lietoti medikamenti pret nelabuma sajūtu un sliktu dūšu. Kā terapijas var izmēģināt vestibulāro rehabilitāciju balansa uzlabošanai, dzirdes aparātu lietošanu, Meniett pulsa ģeneratora lietošanu auss kanāla spiediena izlīdzināšanai.
Rūpējieties par savu un apkārtējo veselību!