23. marts, 2016

Pilnvērtīgs uzturs – viena no dzirdes profilakses iespējām

Pašlaik apkārtējā vidē liela daļa informācijas tiek uztverta digitalizētā formātā. Lai cilvēka maņas spētu labi funkcionēt, svarīgi rūpēties par veselību kopumā. Dzirdes traucējumi var rasties ne tikai ģenētisku iemeslu, trokšņa, traumu, dažādu slimību un saslimšanu rezultātā, bet arī minerālvielu un vitamīnu deficīta dēļ.
Pasaulē veikti pētījumi par pārmērīgu ogļhidrātu un holesterīna daudzumu uzturā. Augsts holesterīna un cukura līmenis var veicināt dzirdes traucējumu rašanos. Nepietiekams barības vielu (piemēram, folijskābes, B 12 vitamīna) daudzums var pazemināt dzirdes funkciju par aptuveni 39 %.
Folijskābes deficīta gadījumā daudzi cilvēki nespēj uztvert augsto frekvenču skaņas. Tāpat folijskābe un B 12 vitamīns nepieciešams normālai sirds un asinsvadu sistēmas, nervu sistēmas funkcionēšanai. Antioksidanti  (B 12 vitamīns, Omega 3 taukskābes, A vitamīns, folijskābe u. tml.) mazina kaitīgo brīvo radikāļu ietekmi uz cilvēka organismu. Ja cilvēks uzņem pietiekamā daudzumā antioksidantus, pastāv lielāka iespēja aizsardzībai pret ototoksiskiem medikamentiem un vielām.
Ikdienā būtu ieteicams vairāk lietot svaigus augļus un dārzeņus, lēcas, zirņus, pupas u. c., ievērojot veselīga uztura piramīdas pamatprincipus.

 

Literatūras avots:  http://phb.secondsensehearing.com/content/hearing-loss-prevention-through-nutrition