Žurnālā “Brain Research” publicēts pētījums par emociju izpausmju un uztveres ātruma atšķirību cilvēkiem ar tinīta (tinnitus) diagnozi. Dažkārt cilvēkiem trokšņi ausīs netraucē, bet diezgan bieži izmaina vispārējo dzīves kvalitāti. Trokšņi ausīs var rasties dažādu cēloņu dēļ, kā dažus var minēt stresu, depresiju, pārslodzi, trokšņainu darba vidi u. c.
“Ilinoizas Universitātes” (University of Illinois) zinātnieki pētījuma procedūrā izmantoja funkcionālo magnētiskās rezonanses galvas smadzeņu skenēšanu (fMRI), lai labāk izprastu tinīta ietekmi uz galvas smadzeņu spēju analizēt un apstrādāt emocijas. Pētījuma dalībnieki tika klasificēti trīs grupās: 1) personas ar vieglas/ vidēji smagas pakāpes dzirdes traucējumiem un nelielu troksni ausīs; 2) personas ar vieglas/ vidēji smagas pakāpes dzirdes traucējumiem, bez trokšņiem ausīs; 3) kontroles grupa – atbilstoša vecuma personas bez dzirdes traucējumiem un trokšņu ausīs izpausmes.
MRI pārbaudes laikā respondentiem tika atskaņotas 30 patīkamas, 30 nepatīkamas un 30 emocionāli neitrālas skaņas. Piemēram, maza bērna smiekli, sievietes kliedziens un ūdens pudeles atvēršanas skaņa. Gan cilvēki ar tinīta izpausmi, gan normālu dzirdi ātrāk uztvēra emociju izraisošas skaņas, bet neitrālas skaņas tika uztvertas vēlāk. Cilvēkiem ar dzirdes traucējumiem dažādu skaņu uztvere fiksēta aptuveni vienādā laikā. Tinīta grupas pārstāvjiem reakcijas ātrums bija visilgākais. Galvas smadzenēs par emociju apstrādi un analīzi atbildīgais reģions dzirdes traucējumu un tinīta gadījumā darbojas lēnāk nekā cilvēkiem bez dzirdes traucējumiem. Pēc zinātnieku domām cilvēkiem ar tinītu ir grūtāk uztvert skaņas, jo fonā visu laiku jūtami tinīta trokšņi. Par emocijām atbildīgais galvas smadzeņu apvidus aktivizējas konkrētu impulsu gadījumā.
Attēla resurss: tuttisolo.de
Literatūras avots: Carpenter-Thompson, JR et al. Alterations of the emotional processing system may underlie preserved rapid reaction time in tinnitus. Brain Research 2014 Jun 3;1567:28-41; News Bureau Illinois