29. marts, 2016

Padomi bērnu dzirdes profilaksei

Dzirdes funkcija nozīmīga komunikācijai (runas un valodas attīstībai), mācību procesā. Aptuveni 20 % cilvēku divdesmit gadu vecumā nevar saklausīt lietus pakšķēšanu, jo ikdienā lietojuši ausu ejās ievietojamās mūzikas austiņas. Pat neliels dzirdes zudums var negatīvi ietekmēt runas un valodas izpratni, komunikāciju, apmācību klasē un sociālo attīstību. K. Rangana devās izzināt dzirdes profilakses jaunumus pie Sandras Romero, audioloģes rehabilitācija nodaļā „Bērnu slimnīcā” Losandželosā.
Dzirdes zudumu rada ne tikai skaļi trokšņi, bet arī ģenētika. Dažkārt iemesls varētu būt infekciju vai toksisku vielu iedarbība grūtniecības laikā. Iegūts dzirdes zudums attīstās pēc dzimšanas dažādu iemeslu dēļ (slimību, traumu, trokšņa u. c. ietekmē). Vairums dzirdes traucējumi radušies ģenētiskas pārmantotības vai komplikāciju dēļ grūtniecības laikā.

Aptuveni 12 % bērnu, pusaudžu (6-19 g.v.) pārmērīga trokšņa dēļ radušies neatgriezeniski dzirdes traucējumi. Ap 25 % bērnu piedzimst ar dzirdes traucējumiem, kam nav nosakāms iemesls. 25-30 % bērniem dzirdes traucējumi radušies slimību/ komplikāciju dēļ grūtniecības laikā. Ap 50-60 % bērnu dzirdes traucējumi radušies ģenētisku iemeslu dēļ (kādam no radiniekiem ir dzirdes traucējumi, diagnosticēts sindroms, kura gadījumā var būt pazemināta dzirdes funkcija).
Dzirdes traucējumu pazīmes zīdaiņa vecumā: nav pārsteigts par skaļiem trokšņiem, sešu mēnešu vecumā nelokalizē skaņu avotu, gada vecumā nelieto vārdu „mamma”, „tētis”, reaģē uz cilvēku, to redzot blakus, uztver dažas skaņas. Dzirdes traucējumu pazīmes bērna vecumā: aizkavējusies runas attīstība, bieži nevar koncentrēties audiālās informācijas uztverei, ļoti skaļi klausās dažādus audio formāta resursus/ tehnoloģijas.
Bērniem dzirdes skrīningu var veikt pēc viena mēneša vecuma miegā. Pašlaik jaundzimušajiem dzirdi var pārbaudīt ar otuakustisko emisiju (OAE) tūlīt pēc dzimšanas. Ja mācību iestādē darbiniekiem ir aizdomas par dzirdes traucējumiem kādam bērnam, tad ieteicams informēt vecākus. Vecāki var konsultēties ar bērna pediatru, vai nepieciešams veikt dzirdes pārbaudi.
Audioloģes Sandras Romero padomi dzirdes profilaksei:
1. Veselīgs dzīvesveids grūtniecības laikā.
2. Vecākiem jāpārliecinās, ka bērns saņēmis nepieciešamo vakcināciju.
3. Sargāt bērnu no skaļu trokšņu iedarbības. Troksnis virs 85 dB atkārtotas vai ilgstošas iedarbības rezultātā var izraisīt dzirdes traucējumus (zāles pļaujmašīnas, mūzikas koncerti, sirēnas, uguņošana u. tml.).
4. Sekot trokšņa līmeni mājās: noteikt konkrētu filmu/ raidījumu skatīšanās ilgumu, nepārsniedzot konkrētu skaļuma līmeni; izvēlēties klusas rotaļlietas vai ar skaļuma kontroli;
dzīvojot trokšņainā vietā, turēt aizvērtus logus, durvis, mazinot trokšņa nonākšanu telpā;
lietot interjerā mēbeles, aksesuārus, kas slāpē skaņas; rosināt bērnus lietot aizsargaustiņas trokšņainā vidē; ieteikt neklausīties mūziku ar austiņām, kas ievietojamas ausu ejās.
Ievērojot ikdienā kaut vai daļu no šiem padomiem, Jūs būsiet klusākā vidē un samazināsiet iespēju iegūt dzirdes pazeminājumu.
Attēla resurss: nycdoctors.com
Literatūras avots: Literatūras avots: http://www.wetreatkidsbetter.org/2013/11/hearing-loss-prevention-tips-for-your-child/