Ir medikamenti, kas bojā dzirdes orgānu jeb ausi, tā rezultātā var rasties dzirdes traucējumi, tinīts vai vestibulārie jeb līdzsvara traucējumi. Ir zināmi vairāk nekā 200 medikamentu, kas pieder pie šīs grupas. Tos lieto dažādu nopietnu slimību ārstēšanai, piemēram, sirds slimībām. Šo medikamentu radītie traucējumi attiecībā uz dzirdi var būt pārejoši vai pastāvīgi. Ja tiek pieņemts lēmums ārstēt nopietnas saslimšanas ar ototoksisku medikametu palīdzību, ārstiem ir jāizskaidro un jāinformē pacients par iespējamiem dzirdes un līdzsvara traucējumiem, kā arī jāizskaidro, kā tas var ietekmēt pacienta tālāko ikdienu.
Parasti pirmā pazīme, lietojot šos medikamentus, ir tinīts (troksnis ausī), kas laika gaitā var radīt dzirdes traucējumus.
Var rasties līdzsvara traucējumi, kas izpaužas kā kāju nestabilitāte, līdzsvara zudums. Šai problēmai vairāk vai mazāk ir pagaidu raksturs, jo ķermenis iemācās adaptēties un kontrolēt līdzsvara zudumu.
Medikamentu lietošana rada izmaiņas ikdienas darbībā, jo bieži rodas galvas reiboņa sajūta un runātājs var netikt sadzirdēts pilnībā, kas apgrūtina komunikāciju, kā arī traucē ikdienas darbību veikšanu.
Ototoksiskie medikamenti bojā dzirdes un līdzsvara orgāna sensorās šūnas (dzirdes matiņšūnas), kas atrodas iekšējā ausī.
Dzirdes orgānam toksisko medikamentu kaitīgā ietekme ir atkarīga no devas, lietošanas ilguma, biežuma, pielietošanas veida.
Biežāk lietoto medikamentu nosaukumi:
· Antibiotiķi (aminoglikozīdi, macrolides),
· Pretvēža medikamenti (cisplatinum, carboplatinum);
· Diurētiķi (furosemīds, etakrīnskābe);
· Nesteroīdie pretiekaisuma medikamenti (acetilsalicilskābe);
· Pretmalārijas medikamenti.
Pirms medikamentu lietošanas noteikti konsultējieties ar savu ārstu vai farmaceitu,
lai uzzinātu par iespējamām blakusparādībām!