4. jūnijs, 2017

Mūzikas austiņas

Austiņu lietošana ir viens no biežākajiem iemesliem, kāpēc rodas dzirdes traucējumi. Arī risks iegūt dzirdes traucējumus ir lielāks. Pēdējo gadu laikā austiņu lietošana kļūst arvien populārāka, un to lietotāju, sevišķi gados jaunu cilvēku, skaits pieaug, tāpēc ir svarīgi izvēlēties kvalitatīvas austiņas un mācēt pareizi klausīties – izvēlēties dzirdei saudzīgu skaļumu un klausīšanās ilgumu.
Cilvēka auss uztver skaņas no 0 decibeliem (dB) līdz 140 dB, kur sāpju slieksnis normāli dzirdošam cilvēkam sākas no 120 dB. Ja cilvēks 15 min klausās 95 dB skaļu mūziku austiņās, to var pielīdzināt 8 h garai darbadienai trokšņainā vidē (atrašanās rūpnīcā, dažādu mašīnu un elektronisku iekārtu tuvumā). Savukārt, ja mūzikas skaļums sasniedz 107 dB, tad drīkst klausīties tikai 1 min dienā. Bet tā kā mūzikas atskaņotāju maksimālais skaļums ir līdz pat 115 dB un mūzikas atskaņotāju lietotāji klausās maksimāli skaļi, pastāv risks dzirdes traucējumu attīstībai. Jauniem cilvēkiem dzirdes traucējumu rašanās process ir lēns un sākumā tas rada nelielus dzirdes traucējumus, piem., džinkstēšanu vai troksni ausīs. Bet gadiem ejot un turpinot klausīties mūziku maksimālā skaļumā, var rasties neatgriezeniski dzirdes traucējumi.
 40e4ca9b18edefd905a16afc4fb0906b_1024x1024
Un tomēr, ja cilvēks nespēj atteikties no šāda veida mūzikas baudīšanas un tas ir viņam svarīgi, lai relaksētos un justos labi, tad nepieciešams izvēlēties labas un kvalitatīvas austiņas, tādējādi saudzējot savu dzirdi. Ir daudz austiņu veidu, gan tādas, kas aptver visu ausis, gan tādas, kas ir ausīs ievietojamas.
Viskaitīgākās ir ausīs ievietojamās austiņas, jo skaņa tiek tieši novadīta auss kanālā, bez tam šīs austiņas neļauj sadzirdēt apkārtnes skaņas, līdz ar to klausītāja uzmanība tiek koncentrēta tikai uz mūziku, kas var būt par iemeslu nelaimes gadījumiem (cilvēks nedzird, kad tuvojas vilciens, kāds uzsauc utt.). Ir svarīgi pēc mūzikas klausīšanās ar austiņām atpūtināt ausis, atrodoties klusā vidē vai pilnīgā klusumā! Jāatceras, ka dzirdi nevar izslēgt un atpūtināt, tāpēc par to jārūpējas laicīgi. Bez tam ausīm ir vajadzīgs E vitamīns un kālijs, kas palīdzēs Jums saudzēt dzirdi.