7. aprīlis, 2016

Kā izvēlēties atbilstošu dzirdes aparātu?

Mūsdienās, 21. gadsimtā, pieejams plašs un daudzveidīgs dzirdes aparātu klāsts.

Aizauss dzirdes aparāti ir nelieli pusmēness veida formas modeļi. No tiem uz cilvēka auss kanālu skaņa tiek novadīta ar nelielu dzirdes caurulīti, kurai pievienots individuālais auss ieliktnis (cieta/ mīksta materiāla). Auss ieliktnis tiek veidots atbilstoši konkrēta indivīda auss formai.

Dzirdes traucējumus iedala piecās pakāpēs, no kurām pirmajai ir vieglāka dzirdes traucējumu izpausme, savukārt piektajai ir vissmagākā dzirdes traucējumu izpausme (pilnīga vājdzirdība). Jo cilvēkam ir vairāk pazemināta dzirdes funkcija, jo tam jāizvēlas spēcīgākas iedarbības dzirdes aparāts. Jāatceras, ka jaudīgākiem dzirdes aparātiem ir lielāka izmēra detaļas, tādēļ dzirdes aparāta modeļiem ir lielāks izmērs. Lielākais aizauss dzirdes aparāta modelis var sasniegt 5 cm garumu un 2 cm platumu. Cilvēkiem gados ar krasi pazeminātu dzirdes funkciju būtu ieteicams lietot aizauss dzirdes aparātus, jo uztraukuma brīžos šos aparātus ir vieglāk ieslēgt.

Iekšauss dzirdes aparāti ir auss kanālā ievietojami aparāti. Lielākais modelis var sasniegt aptuveni 3 cm garumu un 1,5 cm platumu.

             

Atvērtā tipa auss dzirdes aparāts mūsdienās ir visbiežāk lietotais dzirdes aparātu modelis, ko ar auss kanālu savieno smalka dzirdes caurulīte ar nelielu sēra aizsargfiltru jeb “dome”, nodrošinot dabisku skaņu uztveri un novēršot atbalss efektu.

Jāatceras, ka aizauss/ iekšauss un atvērtā tipa auss dzirdes aparāti pieejami gan digitālā, gan analogā veidolā. Mūsdienās klientu dzīves kvalitātes uzlabošanai piemērotāki ir tieši digitālie dzirdes aparāti.

Digitālie dzirdes aparāti palīdz cilvēkam diferencēt augstos skaņu toņus no zemajiem, dažādas frekvenču nianses. Ja cilvēkam ir grūti uztvert klusas skaņas, tad digitālais dzirdes aparāts tās padarīs skaļākas. Skaņas, ko indivīds labi uztver, digitālais dzirdes aparāts nepastiprinās vai arī padarīs nedaudz skaļākas. Digitālos dzirdes aparātus speciālisti spēj kvalitatīvi pieregulēt atbilstoši konkrēta indivīda dzirdes funkcijai, līdz ar to skaņa tiek uztverta daudz labāk un bez papildus trokšņiem.

Digitālos dzirdes aparātus var programmēt atbilstoši indivīda vajadzībām dažāda skaļuma un akustikas vidēs: universāla programma/ trokšņaina vide/ mūzika (vai TV). Programmas var mainīt dzirdes aparāta lietotājs, dārgākajiem modeļiem pastāv pašregulācijas jeb automātiskā  funkcija.

Bieži cilvēki vēlas uzzināt, cik ilgi varēs lietot iegādāto dzirdes aparātu. Lielākoties, dzirdes aparātiem ir divu gadu garantija, bet to var lietot aptuveni piecus gadus. Dzirdes aparāta lietošanas ilgums daudzējādā ziņā ir atkarīgs no lietotāja attieksmes pret savu dzirdes palīglīdzekli: jāsargā no mitruma/ triecieniem/ putekļiem, jāveic regulāru apkopi individuālajiem ieliktņiem, jāmaina filtri. Jāatceras, ka gadu gaitā cilvēkam var fizioloģiski mainīties dzirdes funkcija. Ja tā strauji pazeminās, tad cilvēkam jāpielāgo spēcīgākas iedarbības dzirdes aparātu.

Dažkārt cilvēki jautā, vai var lietot cita cilvēka dzirdes aparātu. Tas nav ieteicams, bet aizauss aparātam, pielāgojot individuālu auss ieliktni, pastāv iespēja tikt pielāgotam kādai citai personai, ja tas labi funkcionē. Savukārt iekšauss dzirdes aparāts ir izgatavots atbilstoši konkrēta cilvēka auss anatomiskai formai, līdz ar to tas nav pielāgojams citai personai.

Bieži dzirde ir strauji pasliktinājusies abām ausīm. Šādā gadījumā būtu ieteicams lietot vienādus dzirdes aparātus abām ausīm, lai saglabātu dzirdes funkciju un cilvēks spētu kompensēt radušos traucējumus.

Lietojot dzirdes aparātu/ – us, cilvēkam jāņem sev līdzi rezerves baterija, regulāri jāveic tehniskā apskate: Vai korpusam nav radusies kāda plaisa? Vai dzirdes caurulīte nav mainījusi krāsu/ kļuvusi cieta? Vai nav aizsērējuši sēra/ putekļu filtri? Vai ieliktnis labi pieguļ ausij? u. tml. Ja dzirdes aparāts rada svelpjošas skaņas, vai radies kāds tehnisks sarežģījums, dzirdes aparāta lietotājam ir jāsazinās ar savu dzirdes speciālistu!

Savlaicīgi rūpēsimies par saviem dzirdes aparātiem!