4. aprīlis, 2016

Ieteikumi vecākiem par bērnu dzirdes profilaksi

Speciālisti uzskata, ka būtiski dzirdes funkciju vecumposmā no 6 līdz 19 gadiem ietekmē austiņu lietošana. Interesanti, ka šogad tika pastiprināti uzraudzīta bērnu veselība Lielbritānijā. Pašlaik tiek uzskatīts, ka Lielbritānija ir viena no dominējošām valstīm bērnu veselības aprūpes sfērā.

Pēc “Lielbritānijas Nacionālā Veselības centra” (NHS) noteikumiem dzirde jaundzimušajiem jāpārbauda pirmajās piecās dzīves nedēļās. Veicot pārbaudes, iegūta statistika: 1-2 no 1000 zīdaiņiem tiek konstatēta vienpusēji vai bilateriāli dzirdes traucējumi.

Pēc publikāciju datiem 12.5 % bērnu dzirdes traucējumi rodas klausoties pārāk skaļu mūziku ar austiņām. Jāatceras, ka dzirdes traucējumi bērnu un jauniešu vecumā var rasties pārāk skaļu izklaižu iestāžu apmeklēšanas rezultātā, galvas traumas, video spēļu trokšņa vai citu skaņas avotu dēļ. Dzirdes traucējumi var rasties dažādu saslimšanu rezultātā, kā arī var tikt mantoti ģenētiski.

Audioloģe MJ De Sousa sniedz piecus ieteikumus bērnu dzirdes profilaksei:

  1. Bērns var klausīties vidēja skaļuma mūziku aptuveni 1 h/ dienā. Ja tiek lietotas mūzikas austiņas, tad jāizvēlas lielās austiņas, kas aptver ārējo ausi.
  2. Ja bērns spēlē kādu mūzikas instrumentu (ģitāru, bungas u. c.) vairākas stundas dienā, ieteicams izmantot dzirdes aizsarglīdzekļus.
  3. Jārūpējas par ausu veselību – regulāri jāapskata auss ārējo eju (ir/nav izdalījumi – strutas, asinis, bezkrāsains šķidrums, sērs). Ausis var tīrīt vienīgi ar pirksta galu vai dvieļa stūri pēc mazgāšanās.
  4.  Veicot sportiskās aktivitātes, ieteicams izvēlēties piemērotu tērpu un ekipējumu. Piemēram, braucot ar velosipēdu vai lietojot skrituļslidas, nepieciešama galvas ķivere, lai kritiena gadījumā izvairītos no traumas. Galvas traumas rezultātā var pazemināties dzirdes funkcija.
  5. Veiciet regulāras dzirdes pārbaudes. Dažkārt var būt dzirdes pazeminājums trokšņa rezultātā (piem., pēc skaļa koncerta, kurā nav lietoti dzirdes aizsarglīdzekļi).

Attēla resurss: motherhood.modernmom.com

Literatūras avots: http://www.theepochtimes.com/n3/246332-top-5-tips-to-protect-your-kids-from-hearing-loss/