Ikdienā strauji palielinās dažādu tehnoloģiju izmantošana, tostarp dažādu audio atskaņotāju ierīces. Tāpat pieaug vispārējais trokšņa līmenis apdzīvotās vietās, tādēļ aktuāla trokšņu kartēšanas metode. Cilvēku dzirde darbojas bez mitas visa dzīves gājuma garumā. Dzirdes traucējumiem var būt dažādi cēloņi. Jāatceras, ka dzirdes traucējumi var būt gan pārejoši, gan paliekoši. Ja dzirdes traucējumi tiek savlaicīgi diagnosticēti, dažos gadījumos tos var tūlītēji novērst.
Bieži dzirdes traucējumi var rasties trokšņa dēļ. Ja skaņu avota skaļums pārsniedz 85 decibelus (dB), tad ilgākā laika periodā cilvēkam var rasties dzirdes traucējumi. Tāpēc skaļā darba vidē (rūpniecībā, izklaides industrijā u. c.) būtiski lietot dzirdes aizsarglīdzekļus (troksni slāpējošas austiņas, individuāli izgatavotus ausu ieliktņus, standartveida ausu ieliktņus, ieliktņus ar troksni slāpējošiem filtriem). Tāpat telpā var izmantot skaņu slāpējošus aizslietņus un materiālus.
Vasarā cilvēki vairāk apmeklē dažādus mūzikas koncertus. Reizēm šādos pasākumos ir ļoti spēcīgs skaļums, kas atrodoties mūziku pastiprinošo skaļruņu (tumbu) klātienē var radīt dzirdes izmaiņas. Pirms rokkoncertu, hokeja maču, autosacīkšu u. c. skaļu pasākumu apmeklēšanas būtu ieteicams padomāt par savu dzirdi un tās aizsardzības iespējām.
Daudziem cilvēkiem patīk klausīties mūziku ar mūzikai paredzētām klausīšanās austiņām. Diennakts laikā mūzikas austiņas nevajadzētu lietot ilgāk par 45 minūtēm, mūzikas skaļumam jābūt mērenam. Ja cilvēkam, kas klausās ar austiņām audio ierakstu, blakus esošie dzird skaņu, tad cilvēks laika gaitā veicina dzirdes traucējumu attīstību. Mūsdienās izveidotas audio resursu klausīšanās austiņas, kas slāpē apkārtējās vides troksni un uzlabo audio atskaņotāja skaņu kvalitāti, ļaujot cilvēkam klausīties ar austiņām mērenā skaļumā izvēlēto audio ierakstu.
Tāpat jāatceras, ka ausis var tīrīt tikai ar mazā pirkstiņa galu vai dvieļa stūrīti pēc mazgāšanās, lai netraumētu ausi vai tās sastāvdaļas. Ausīs nedrīkst ievietot dažādus priekšmetus. Ja ausī ir svešķermenis (zirnis, vate, kukainis u. tml.), tad jāvēršas pie otorinolaringologa (LOR) vai cita medicīnas speciālista, lai šo svešķermeni izņemtu no auss kanāla.
Ja Jums vai kādam tuviniekam, paziņam rodas aizdomas par izmainītu dzirdi, ausu infekcijām vai trokšņiem ausīs un līdzsvara traucējumiem, tad konsultējieties ar medicīnas speciālistiem. Savlaicīgi veikta diagnostika var uzlabot Jūsu vai Jums būtisku cilvēku dzīves kvalitāti.
Attēla resurss: howisyourhearing.com