4. aprīlis, 2016

Dzirde un tās pārbaude

Vairums cilvēku ar dzirdes traucējumiem ir skolas vai darbspējas vecumā, kamēr tikai trešdaļai no vecāka gada gājuma cilvēkiem ir dzirdes pazeminājums.
Dzirdes traucējumus var iegūt sākot no zīdaiņa līdz godājamam vecumam. Jāatceras, ka dzirdes palīglīdzekļu lietošana cilvēkus nepadara vecākus, bet gan uzlabo viņu dzīves kvalitāti. Mūsdienās ir augsti attīstītas tehnoloģijas, tāpēc dzirdi var uzlabot dažādos veidos, izmantojot dzirdes aparātus, FM sistēmas, kohleāros implantus, augumentatīvās komunikācijas palīgierīces, papildinot ar neverbālās komunikācijas elementiem u. c.

Daži no dzirdes palīglīdzekļiem ir  gandrīz neredzami apkārtējiem indivīdiem. Būtiski pirms dzirdes speciālista konsultācijas apmeklēt otorinolaringologu, lai veiktu ausu apskati – nepieciešamības gadījumā izskalotu sēra korķus. Siltajā sezonā indivīdiem, kam pastiprināti izdalās sērs, var veidoties sēra korķi.

Jāatceras, ka dzirdi ietekmē cilvēka dzīvesveids: dienas režīms, pārtika, fiziskās aktivitātes, imūnsistēmas stāvoklis. Pēdējos gados medicīnas speciālisti uzsver, ka dzirdi būtiski pazemina cukura diabēts (paaugstināts cukura līmenis asinīs), asinsrites traucējumi un skaļa darba vide.

Ieteicams dodoties pie dzirdes speciālista paņemt sev līdzi iepriekš veikto izmeklējumu datus. Ja indivīdam ir veiktas ausu operācijas, par to jāinformē speciālists. Tāpat būtiski izzināt, vai ģimenes anamnēzē vēl kādam nav bijuši dzirdes traucējumi.

Ieteicams veikt dzirdes pārbaudi rīta pusē, kad cilvēks ir atpūties pēc nakts miera, lai iegūtu objektīvus datus. Ja dzirdes pārbaudi veic dienas otrajā pusē, dažiem indivīdiem var būt par dažiem decibeliem (dB) pazemināta dzirde.

Pēc dzirdes pārbaudes, atkarībā no iegūtās dzirdes līknes audiogrammā, speciālists var ieteikt piemērotu palīglīdzekli (firmu, veidu, modeli). Pazeminātas dzirdes gadījumā tiek ieteikts pielāgot dzirdes aparātu abām ausīm.

 
Rūpēsimies par savu dzirdi! 
 
Attēla resurss: https://www.facebook.com/pages/Hearing-Associates-of-Central-Florida/40081348789