1. aprīlis, 2016

Barotraumas

Cilvēki lidojuma laikā mēdz iegūt auss barotraumas vai arī deguna blakusdobumu barotraumas.

Auss barotrauma rodas Eistāhija kanāla samazinātas funkcionēšanas rezultātā. Spiedienu vidusausī var līdzsvarot, kustinot apakšžokli, aizspiežot un pūšot degunu, var aizspiest un pūst degunu, kā arī vienlaicīgi veikt rīšanas kustības. Vidusauss spiedienu var līdzsvarot, lietojot dažādus medikamentus.

Ja spiediens vidusausī neizlīdzinās, tad var rasties reibonis, kā arī konduktīvs dzirdes traucējums. Dažu stundu laikā var attīstīties iekaisums vidusausī. Speciālisti iesaka cilvēkiem gadījumā, ja pēc lidojuma neuzlabojas vispārējais stāvoklis, doties pie ārsta. Savlaicīgas terapijas rezultātā Eistāhija kanāla normāla funkcionēšana atjaunojas aptuveni 5 līdz 10 dienu laikā. Dažkārt lidmašīnas nolaišanās brīdī cilvēkam var notikt bungplēvītes perforācija, kas sadzīst aptuveni 5-10 dienu laikā.

Savukārt sinusa jeb deguna blakusdobumu barotrauma rodas retāk, kā arī tā ir sāpīgāka. Speciālisti iesaka lidmašīnai paceļoties/ nolaižoties aizspiest degunu, kā arī izmantot ieteiktos medikamentus. Ja atrodoties uz Zemes cilvēkam vēl joprojām ir sinusa spiediena disbalanss, tad jālieto antibiotikas profilaksei pret iekaisumu.

Ja pamaniet sev vai apkārtējiem veselības izmaiņas, konsultējieties ar medicīnas speciālistiem!


Attēla resurss: ehealthnetworks.net 
Literatūras avots: Vīksna, L. Ceļotāja veselības rokasgrāmata. SIA Nacionālais medicīnas apgāds, 2002.