20. jūnijs, 2016

Mandeles un angīna

Rīkles mikroflorā ir ap 200 dažādiem mikroorganismiem. Rīkles gļotādas saistaudos ap mutes dobuma un deguna atverēm ir 6 mandeles jeb Valdeijera gredzens. Katrai aukslēju mandelei ir 10 – 30 kriptas, kas cikliski uzpildās un tiek attīrītas. Mandeļu iekšējā telpā atrodas dažādas vielas no mutes dobuma (barība, epitēlijšūnas, mikrobi, leikocīti). Tās ir kā moderna apsardzes sistēma.

Visbiežākais kakla sāpju cēlonis ir akūts faringīts, ko izraisa dažadi vīrusi vai bakteriālas slimības. Gandrīz vienmēr kakla sāpes pavada iesnas, šķaudīšana, klepus vai aizsmakums. Simptomātika vidēji ilgst 7 – 10 dienas.
Tonsilīta gadījumā ir iekaisušas visas sešas rīkles mandeles. Tonsilīts rodas spcifisku vīrusu dēļ.
Akūts streptokoku faringīts – rīkles gļotādas un aukslēju mandeļu iekaisums. Var redzēt strutainu aplikumu. Tūska, paaugstināta temperatūra.
Angīna – bakteriāls aukslēju mandeļu iekaisums. Tūska, spēcīgas kakla sāpes, apgrūtināta elpošana.

Antibiotikas jālieto, kad ir strutainas infekcijas pazīmes. Ārsti izraksta antibiotikas, lai novērstu smagas angīnas komplikācijas.

Ja cilvēkam vairākus gadus ir angīna vasarā, tad visdrīzāk ieteicams veikt aukslēju mandeļu operāciju. Jo tas novērš infekcijas attīstību – nav perēkļa, nav slimības. Pirms šādas manipulācijas nepieciešama precīza diagnostika.

Aukslēju mandeles aptuveni 10 gadu vecumā samazinās. Bērna vecumā mandeles piedalās imūnprocesos. Bērniem var veikt mandeļu piesaldēšanu imunitātes stimulācijai. Pieaugušam cilvēkam mandeļu piesaldēšana nedod rezultātu, jo aktīvas ir tikai mēles saknes mandeles.

Veseli limfātiskie audi ir būtiski onkoloģisko slimību profilaksē.

Būtiski pietiekamā daudzumā uzņemt ūdeni.

Attēla resurss: www.calmclinic.com
Informācijas resurss: Pelūde, Anija. GOLS! Angīna!!!(Intervija ar Dr. Kasparu Peksi.)// 10.06.2016. Ievas Veselība, Nr. 12 (199),12. – 15. lpp.