24. marts, 2016

Ausu sērs un sēra korķi

Auss sēru mēdz dēvēt par ausu vasku. Tas aizsargā auss eju un bungplēvīti no dažādiem mikrobiem, baktērijām, sēnītēm, netīrumiem un ūdens. Katram cilvēkam ir nedaudz atšķirīgs sēra aromāts, jo sekrēts veidojas no tauku un sviedru dziedzeriem ārējās auss ejā. Tāpat var atšķirties sēra krāsas tonis. Biežāk tas ir dzeltenīgs, bet var būt brūns un sarkanīgs sērs. Retos gadījumos ausu sēram var būt melna krāsa. Sēram var būt sausa un mitra konsistence. Interesanti, ka ausu sēra sastāvā ir holesterīns.

 

Lielākoties sērs izdalās no auss ejas cilvēkam kustinot žokļus (ēdot, dziedot, runājot u. tml.). Ja sērs ir blīvs, tam ir tendence veidot sēra korķi. Sēra korķa gadījumā cilvēkam pazeminās dzirdes funkcija, var sāpēt auss, nenotiek gaisa ventilācija, ausī jūtama pilnuma sajūta, var izpausties līdzsvara traucējumi. Sēra korķi var rasties ausu anatomisko īpatnību dēļ (šaurs auss kanāls), putekļainas darba vides ietekmē, nepareizas ausu tīrīšanas vai biežas saskares ar ūdeni (peldētājiem) dēļ. Jāatceras, ka ausis var tīrīt tikai ar mīksta dvieļa stūrīti vai mazā pirksta galiņu. Mitrumā sēra korķis var piebriest (pēc peldēšanās, mazgāšanās). Sēra korķu gadījumā cilvēkam ir diskomforta sajūta. Dažiem cilvēkiem sēra korķi veidojas visa mūža garumā, savukārt daži nav apmeklējuši LOR, lai veiktu ausu tīrīšanu.
Cilvēkiem, kuriem veidojas sēra korķi, ieteicams apmeklēt otorinolaringologu (LOR). LOR speciālists veic ausu skalošanu, iztīra sēru vai šķīdina radušos sēra korķi un iesaka cilvēkam pēc konkrēta laika nākt uz vizīti, lai veiktu atkārtotu ausu eju apskati. Katrai personai apmeklējuma biežums gada laikā būs individuāls (1 x/3 mēn, 1x/6 mēn., 1x/ gadā, 1x/ 3 gados u. tml.). Jāatceras, ka pēc ausu operācijām sēra korķus neskalo, bet iztīra ar speciāliem LOR instrumentiem.

 

Attēla resurss: www.rcsullivan.com