17. marts, 2016

Antibiotikas

Mūsdienās cilvēki dzīvo industralizētā vidē, līdz ar to gandrīz ikviens cilvēks savā mūžā ir lietojis antibiotikas. Vai antibiotikas var vienmēr un visiem palīdzēt? Organismam ir individuālas īpatnības, kas var izraisīt izmaiņas terapijā.
Medicīnas speciālisti iesaka cilvēkiem ievērot piecus svarīgus nosacījumus antibiotiku terapijas laikā.
1) Antibiotikas nepalīdzēs vīrusu slimību gadījumā – vīrusu infekcijai var rasties baktēriju izraisītas komplikācijas (piemēram, vidusauss iekaisums). Bakteriālie preparāti izraisa mikroorganismu nejūtīgumu uz konkrēto medikamentu. Tas nozīmē, ka bakteriāla iekaisuma gadījumā cilvēkam terapijā nevarēs izmantot konkrēto medikamentu.
2) Baktērijas organismā ir jāiznīcina līdz galam – antibiotikas jālieto noteiktās devās konkrētu laiku. Ja cilvēks antibiotikas pārtrauc lietot, baktērijas izdzīvo.
3) Medikamentus jālieto pareizi – medicīnas speciālists devu sadala diennaktī ar konkrētiem uzņemšanas laikiem, kas jāievēro. Ja  baktērijas tiek strauji iznīcinātas, organismā izdalās daudz toksīnu.
4) Vismazāk kaitē šaura spektra antibiotikas, kuras ir izvēlētas atbilstoši vienu vai divu baktēriju grupām organismā. Bieži tiek ieteiktas vidēja vai plaša spektra antibiotikas, kas izmaina normālu mikrofloru.
5) Smagu saslimšanu gadījumā lietojami antibakteriāli līdzekļi.
Antibakteriāli preparāti mijiedarbojas ar vairāku grupu medikamentiem: beta adrenoblokatoriem, antacīdiem, dzelzi, preorālo kontracepciju, vitamīniem un minerāliem, antikoagulantiem, diurētiskiem līdzekļiem, preorāliem pretdiabēta līdzekļiem, nesteroīdiem pretiekaisuma līdzekļiem, citiem antibakteriāliem preperātiem. Jo rezistentāks mikroorganisms, jo nepieciešamas plašāka spektra antibiotikas.
Antibiotikas var izraisīt toksiskas blakusparādības, ietekmējot nieru, aknu darbību. Var būt slikta dūša,  acu ābolu un ādas dzelte, asiņošana. Dzirdes izmaiņas – džinkstēšana, troksnis ausīs, reibonis. Ja medikamentu lietošanas sākumā cilvēkam neuzlabojas pašsajūta, tad jākonsultējas ar ārstu par tālāko terapiju. Lietojot antibiotikas, nepieciešams pietiekamā daudzumā uzņemt šķidrumu un ievērot atbilstošu diētu. Jāizvairās no saldumu, piena, žāvētu gaļas izstrādājumu lietošanas.
 Jāatceras, ka medikamentus var lietot pēc ārsta un farmaceitu norādījumiem.
Attēla resurss: theyoungbiologists.mihanblog.com
Literatūras avots: 36,6 C. Zāles – ar apdomu. 2005/1, 34.- 36. lpp.