9. marts, 2016

Trombi asinsvados – ko darīt?

Asins sabiezējums – trombs – nosprosto asinsvadu. Trombi var būt gan vēnās, gan artērijās. Visbiežāk venozie trombi rodas kāju vai iegurņa vēnās, tie var vēlāk nosprostot plaušu artēriju. Tromba gadījumā asins receklis atrodas pie asinsvada sienas, savukārt atdaloties no sākotnējās veidošanās vietas to dēvē par embolu. 
Trombu gadījumā var parādīties tūska. Artērijas nosprostošanās gadījumā ir jūtamas pēkšņas sāpes. Ja trombs lokalizēts galvā, tad iespējams insults. Insulta gadījumā cilvēkam var būt dzirdes izmaiņas.
Parādoties tūskai vai sāpēm apakšstilbu muskulī, jākonsultējas ar ģimenes ārstu un jāveic bioķīmiskos testus, “Duplex” ultrasonogrāfiju. Pēc analīžu datiem ārsti iesaka pacientiem piemērotākos medikamentus un terapiju. Lietojot preparātus asins šķidrināšanai, jāinformē speciālistus (zobārstus, ķirurgus, medmāsas) par ilgāku asiņošanu.
Venozo trombozi nevar iepriekš prognozēt. Kā dažus no vēnu trombozes izraisītājiem var minēt mazkustīgu dzīvesveidu (ilgstošu sēdēšanu, nekustīgumu), dehidratāciju, hormonu preparātu lietošanu, ģenētisku pārmantojamību, paaugstinātu holesterīna līmeni, smēķēšanu u. c.
Attēla resurss: https://www.healthtap.com/