Vasarā, iestājoties siltākam laikam, cilvēki kļūst laiskāki, bezrūpīgāki, dodas atvaļinājumos. Pieaug vēlme doties uz dažādiem pasākumiem. Sabiedriskos pasākumos var gadīties, ka skaņas līmenis telpā vai apkārtējā vidē ir ļoti augsts, līdz ar to var ciest dzirde.
Biežāk akustisko traumu izklaidējoties var iegūt apmeklējot, piemēram, sporta spēles, mūzikas koncertus. Jāizvairās arī no impulsveida trokšņiem: šāvieniem, sprādzieniem, plaukšķināšanas tuvu ausij.
Apmeklējot pasākumus, kur var būt liels troksnis, ieteicams izmantot dzirdes aizsarglīdzekļus. Atrašanās tuvu lieliem skaļruņiem palielina dzirdes traucējumu risku, tādēļ labāk atrasties tālāk no tiem.
Pieejamie aizsarglīdzekļi:
-
troksni slāpējošas austiņas;
-
individuālie ausu ieliktņi;
-
ausu aizbāžņi, ieliktņi.
Jāatzīmē, ka individuālie ausu ieliktņi un ausu aizbāžņi pasargās no trokšņa iedarbības dzirdi, uztverot skaņas caur ausu ejām (gaisa vadāmība). Ausu ieliktņi vai aizbāžņi nepasargā aizauss paugura rajonu. Tajā atrodas dzirdes kauliņi, ar kuriem tiek nodrošināta skaņas kaulu vadāmība. Ja zināms, ka būs jāatrodas skaļā vidē ilgstoši, labāk izvēlēties troksni slāpējošās austiņas, kas pasargās arī aizauss pauguru.
Bērniem agrīnā vecumā noteikti jāizvēlas troksni slāpējošās austiņas, lai visefektīvāk pasargātu bērnu no dzirdes traucējumiem. Jāatceras, ka bērna auss var augt līdz apmēram deviņu gadu vecumam, līdz ar to var izvēlēties gan auss aizbāžņus, gan troksni slāpējošas austiņas, jo individuālais auss ieliktnis pēc laika vairs neatbildīs auss formai.
Bērnu ausis agrīnā vecumā ir īpaši jūtīgas. Diskomforts trokšņa dēļ var rasties arī apmeklējot pasākumus, kuros pieaugušam cilvēkam skaļuma līmenis netraucē. Jāatceras, ka bērniņa dzirdes pieredze nav tik liela un var būt situācijas, kad bērns no pēkšņa skaļa trokšņa sabīstas. Tādēļ nozīmīgi aizsargāt bērnu ausis.
Dzirdi var bojāt arī ikdienišķas skaņas un trokšņi, ja cilvēks šo trokšņu iedarbībā atrodas periodiski, bet trokšņu līmenis sasniedz noteiktu intensitāti. Piemēram, ja cilvēks ikdienā pakļauts 60 decibelu (dB) skaļas skaņas iedarbībai, kas atbilst normālas sarunas skaļumam, dzirde netiks bojāta. Tomēr, ja periodiski cilvēkam atrodas 85 dB skaļā vidē, pārsniedzot 8 stundas, var rasties dzirdes izmaiņas.
Attēla resursi (diagramma): Līga Tomašauska
Autore: Līga Tomašauska