[vc_row][vc_column][vc_column_text]
Vadot motociklu vai piedaloties sacensībās būtu ieteicams lietot ausu ieliktņus, lai pasargātu dzirdi no pēkšņa trokšņa, skaļuma un vēja ietekmes. Piedzimstot cilvēkam ir aptuveni 20 000 matiņšūnu, kas nodrošina dzirdes funkciju. Skaļi trokšņi, ototoksiskas vielas u. tml. faktori var iznīcināt dzirdes matiņšūnas. Pēc “Vājdzirdīgo un citu komunikācijas traucējumu nacionālā institūta” statistikas datiem apmēram 15 % jeb 26 miljoniem cilvēku vecumposmā no [20; 69] gadiem diagnosticēti dzirdes traucējumi (cēloņi: troksnis, skaļa darba vide vai vaļasprieki).
Trokšņa izraisīti dzirdes traucējumi: 1) pagaidu; 2) paliekoši. Mūsdienās dažādās pasaules valstīs darba vides ietekmi uz cilvēka organismu regulē un pārbauda darba drošības vai darba aizsardzības organizācijas. Izveidotas vadlīnijas dažādu profesiju darba risku novēršanai. Cilvēki var izzināt trokšņu līmeni, ar kuru saskaras ikdienā un mazināt risku dzirdes traucējumu attīstībai. Pēc “Eiropas darba drošības un veselības aizsardzības aģentūras” datiem 85 dB skaļa vide var veicināt dzirdes traucējumu attīstību.
Aptuveni katram desmitajam ASV iedzīvotājam ir dzirdes izmaiņas, kuru dēļ grūti uztvert normāla skaļuma sarunvalodu. Lielākoties dzirdes izmaiņas radušās pārmērīga trokšņa ietekmē. Motociklisti atrodas dzirdes traucējumu riska grupā. Motociklisti uztver augstu frekvenču troksni (ap 100 dB), ja netiek lietota ķivere un ausu ieliktņi. Aptuveni 100 dB troksnis atbilst ieslēgtam motorzāģim vai deju kluba apmeklējumam (atrodoties tuvāk mūzikas pastiprinātājiem). Motorsacīkšu laikā vairākas reizes pastiprinās troksnis, palielinot iespējamību iegūt dzirdes traucējumus aptuveni 30 minūšu laikā. Motociklisti strauji pārvietojas, tāpēc papildus motora troksnim uztverams spēcīgs vēja troksnis. Principā vēja radītais troksnis šādā situācijā ir dominējošs. Skaņu uztvere ar dažādām aizsargķiverēm ir atšķirīga.
Tiek veikti pētījumi par piemērotāko dzirdes aizsarglīdzekli motociklistiem, iespējams vēlāk tiks izveidots moderns un multifunkcionāls aizsargķiveres modelis. Visbiežāk cilvēki trokšņainā vidē izvēlas lietot ausu ieliktņus. Standartveida ausu ieliktņiem var būt dažāda forma. Ieliktnis aizpilda auss eju un mazina gaisa vadāmības skaņu uztveramību. Standartveida ausu ieliktņi slāpē skaņas par aptuveni 30 dB. Tāpat iespējams izgatavot individuālos ausu ieliktņus atbilstoši cilvēka auss uzbūvei. Individuālos ieliktņus var lietot atkārtoti. Lai mazinātu skaņu gaisa un kaulu vadāmību, ieteicams lietot aizsargaustiņas.
Attēla resurss: www.houseofhearing.co.uk
Literatūras avots: http://www.motorcycle.com/features/motorcycles-hearing-loss.html
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]