24. marts, 2022

Autoimūnās slimības un jūsu dzirde

Vai zinājāt, ka dzirdes zudums var būt saistīts ar pamatslimību, nevis tikai ar vecumu vai trokšņa iedarbību?

Pētījumi liecina, ka dzirdes zudums, troksnis ausīs un citas dzirdes problēmas ir biežāk sastopamas cilvēkiem ar autoimūniem traucējumiem.

Kas ir autoimūna slimība?

Imūnā sistēma ir organisma aizsardzības sistēma mūsu ķermenī, kas cīnās pret mikroorganismiem. Imūnās sistēmas galvenie uzdevumi ir neitralizēt organismā iekļuvušos patogēnus, tādus kā baktērijas, vīrusi, parazīti un sēnītes. Autoimūna slimība rodas, ja ķermeņa dabiskā aizsardzības sistēma nespēj atšķirt jūsu šūnas no svešām šūnām, liekot ķermenim kļūdaini uzbrūkt normālām šūnām.

Pētījumi norāda, ka autoimūnas slimības kļūst arvien izplatītākas. Viena no labi zināmām autoimūnām slimībām ir 1. tipa cukura diabēts. Citas autoimūnas slimības, par kurām ir vērsts pieminēt ir RA (reimatoīdais artrīts), Hašimoto slimība, celiakija, sarkanā vilkēde, Greivsa slimība, vitiligo, psoriāze. (Ņemiet vērā, ka alerģijas netiek uzskatītas par autoimūnām slimībām).

Kā autoimūnas slimības ir saistītas ar dzirdes zudumu?

Ne visas autoimūnas saslimšanas ietekmē dzirdi. Biežāk dzirdes bojājumi ir saistīti ar iekaisumu smalkajā auss anatomijā vai traucētu asinsriti ausī. Dzirdes zuduma pakāpes var atšķirties. Atkarībā no pamatslimības tā var skart vienu vai abas ausis, var attīstīties strauji vai lēni.

Ņemot vērā to, cik sarežģīta ir gan dzirdes sistēma, gan imūnā sistēma, ne vienmēr ir iespējams konstatēt, kāda loma ir autoimūnai saslimšanai dzirdes zudumā. Autoimūnais traucējums var uzliesmot un pēc tam nonākt remisijā, un cilvēks neapzināsies saistību ar dzirdes zudumu.

Reimatoīdais artrīts (RA)

Reimatoīdais artrīts (RA) ir hroniska autoimūna slimība, kas sākas locītavās, parasti plaukstās, plaukstu locītavās un ceļos, un smagos gadījumos var izplatīties uz iekšējiem orgāniem. Pētījumu diapazons ir plašs, lai novērtētu, cik daudziem RA pacientiem attīstās dzirdes zudums, taču iespējams pat 72 procenti. RA pacientiem, kuri ir pakļauti cigarešu dūmiem, ir lielāks dzirdes zuduma risks.

2020. gada pētījumā tika secināts, ka cilvēkiem ar RA bija vairāk nekā četras reizes lielāka iespēja saslimt ar sensorineirālu dzirdes traucējumu, nekā ar konduktīvo vai jauktā tipa dzirdes traucējumu. Vairumā gadījumu RA ietekmē abas ausis, un dzirdes zudums var atšķirties. Tas parasti ietekmē augstos toņus, parādot audiogrammas kritumu augstajās frekvencēs.

Sarkanā vilkēde

Sistēmiskā sarkanā vilkēde ir hroniska autoimūna slimība, kas var ietekmēt locītavas, ādu, nieres, asins šūnas, smadzenes, sirdi, plaušas un ausis. Dažreiz dzirdes zudums ir pirmais simptoms, ko pacients pamana. Pētījumi norāda, ka pacientiem ar sarkano vilkēdi, kuriem ir dzirdes problēmas sasniedz 25 procentus.

Dzirdes zudums bieži sākas vienā ausī, ietekmējot augstas skaņas, pēc tam pāriet otrā ausī un ietekmējot zemākas skaņas. Tas var izraisīt troksni ausīs, reiboni vai aizlikta auss sajūtu.

Citi faktori, kas var ietekmēt jūsu dzirdi

Daudzi autoimūnas stāvokļi var izraisīt sāpes, un cilvēki paļaujās tādiem medikamentiem kā aspirīns, acetaminofēns (Tylenol) vai ibuprofēns. Bieža bezrecepšu pretsāpju līdzekļu lietošana ir saistīta ar dzirdes zudumu, iespējams, tāpēc, ka tie ietekmē asins plūsmu uz gliemezi iekšējā ausī. Ir daudzi citi medikamenti, kas var izraisīt dzirdes zudumu vai troksni ausīs.

Vai tiekat galā ar neizskaidrojamu nogurumu? Šī nogurdinošā sajūta ir viens no visizplatītākajiem un nomāktākajiem autoimūno slimību simptomiem, kas biežāk sastopams cilvēkiem ar dzirdes problēmām, lai gan tas ne vienmēr ir saistīti ar dzirdes zuduma pakāpi.

Ko darīt?

Ja jums nesen tika diagnosticēts autoimūns traucējums, ņemiet vērā, iespējams ka arī dzirde var būt traucēta. Ja jūtiet, ka nedzirdat labi, nesaprotiet teikto, veiciet dzirdes pārbaudi pie ārsta vai dzirdes speciālista.

Informācijas avoti:

https://www.healthyhearing.com/report/53317-Autoimmune-diseases-hearing-loss-tinnitus-ra-lupus

https://www.menessaptieka.lv/raksti-jaunumi/raksti/neredzamais-vairogs-imuna-sistema-60

Attēla avots: https://www.neurosurgeonsofnewjersey.com/blog/are-you-hearing-your-heartbeat-in-your-ear/