30. marts, 2016

Algoritma tehnoloģija dzirdes traucējumu gadījumā

Aptuveni 10 procentiem pasaules iedzīvotāju ir dzirdes traucējumi. Datortehnoloģiju inženieri un audioloģijas zinātnieki atklājuši, kā palīdzēt cilvēkiem ar dzirdes traucējumiem  saprast runu fona troksnī. Ohaio štata universitātes” zinātnieki atraduši risinājumu fona trokšņu mazināšanai. Izgudrots trokšņu filtrs, kas pēc konkrēta algoritma uzlabo runas uztveri no 10 līdz 90 %. Izveidotais algoritms darbojas līdzīgi cilvēku smadzenēm. Tehnoloģijas lietošanas apmācībā tiek izvēlēti cilvēkam zināmi vārdi, kas jāuztver mainoties dažādam fona troksnim.
Aptuveni 50 gadus zinātnieki mēģinājuši atrast risinājumu labākai runas uztverei trokšņainā vidē cilvēkiem ar dzirdes traucējumiem. Profesora Vanga izveidotais algoritms klasificē skaļu runu, saglabājot runas uztveri troksnī. Pētījumā piedalījās 12 cilvēki ar dzirdes traucējumiem bez dzirdes aparātiem klausījās dažādus vārdus, pastāvot mainīgam fona troksnim. Pēc pārbaudes cilvēki atkārtoti klausījās iepriekš dzirdētos vārdus/ ierakstus, izmantojot izveidoto algoritmu. Algoritma lietošanas gadījumā pateikto vārdu izpratne uzlabojās vidēji par 25 līdz 85 %, ja fona troksni radīja cilvēku balsis. Verbālās informācijas uztvere uzlabojās no 35 līdz 85 procentiem, ja fona troksni radīja dažādas tehnoloģiskas iekārtas vai nevalodas skaņas.
Datora algoritmu izveidoja profesora Vanga (DeLiang “Leon” Wang) komanda. Pašlaik notiek tehnoloģijas licenzēšana un patentu izveide. Tehnoloģija ātri analizē runu un novērš fona trokšņus. Zinātnieki sadarbojas ar firmu “Starkey”. Nākotnē paredzēts šo tehnoloģiju izmantot digitālajos dzirdes aparātos un dzirdes palīgierīču sistēmās. Algoritmu būtu iespējams ievietot viedtālruņos. Notiktu elektroniska datu apstrāde, kas pārraidītu pastiprinātu signālu caur mini austiņu vadiem. Zinātnieki cer nākotnē pilnveidot algoritmu, lai labāk apstrādātu runu verbalizēšanas brīdī. Iespējams, ka viedtālruņi varētu palaist algoritmu un pārraidīt skaņu uzreiz līdz klausītāja ausīm.
Literatūras avots: 
http://www.gizmag.com/hearing-aid-noise-filtering-algorithm/29799/         
http://earthsky.org/science-wire/study-reveals-potential-breakthrough-in-hearing-technology