7. marts, 2016

Holesterīna līmenis

Ārsti cilvēkiem ik gadu iesaka veikt dažādus izmeklējumus, tostarp noteikt holesterīna līmeni. Jēdziena “holesterīns” tiešais tulkojums no grieķu valodas ir “žults” un “tauki”. Pēc dažādu aptauju datiem var secināt, ka pagaidām cilvēki nav pietiekamā līmenī informēti par holesterīna ietekmi uz veselību. Paaugstināts holesterīna līmenis var izraisīt sirds – asinsvadu sistēmas slimības, aterosklerozi, insultu, infarktu, dzirdes izmaiņas u. c.
Kopējā holesterīna līmeni būtu ieteicams sākt pārbaudīt jau no 20 gadu vecuma. Ja cilvēkam ir paaugstināts holesterīna līmenis, ieteicams veikt atkārtotu pārbaudi ik pēc 6 mēnešiem. Holesterols – ciklisks spirts, kas ir dažādos lipīdos; trekni produkti satur daudz holesterola. Holesterīns savienojumā ar olbaltuma daļām veido lipoproteīnu. Blīvie lipoproteīni veic asinsvadu aizsargfunkciju, savukārt neblīvas konsistences lipoproteīni izplata holesterīnu organismā.
Holesterīns nepieciešams organisma funkcionēšanai. Daļēji holesterīnu saražo pats organisms, bet daļu no tā uzņem ar uzturu. Holesterīns tiek iesaistīts hormonu izstrādes procesos. Ja holesterīna līmenis ir pazemināts, tad cilvēks bieži slimo. 
Lai varētu kontrolēt holesterīna līmeni, ieteicams izvēlēties sabalansētu, daudzveidīgu uzturu ar vitamīniem un atioksidantiem, dažiem cilvēkiem jāietur diētu organisma attīrīšanai. Būtiski ikdienā būt fiziski aktīviem.
Izzināts, ka sabalansēts uzturs var samazināt lieko holesterīna līmeni par aptuveni 15 %. Veselībai labā holesterīna (blīvo lipoproteīnu) līmeni var paaugstināt, lietojot zivis, citrusaugļu balto miziņas iekšējo slānis, dzērvenes, mežrozītes, sīpoli, ķiploki, uzturēšanās svaigā gaisā, aktīvs dzīvesveids u. tml.

Vai Jūs ziniet savu holesterīna līmeni?

Attēla resurss:
 www.advancedholisticnutrition.com; 
www.livescience.com
Literatūras avots: Lorenca, T. Nezaudēt kontroli jeb Holesterīns – ar un bez tā.// Taka. Februāris/ 2015. 10.-11. lpp.