Dažkārt vecāki šaubās, vai var ņemt līdzi bērnu ceļojumā, ja bieži novērojamas augšējo elpceļu infekcijas, alerģijas, kā arī ausu infekcijas.
Negatīva vidusauss spiediena dēļ var tikt bloķēts Eistāhija kanāls, radot barotraumu. Barotraumas rezultātā var tikt pārrauta bungplēvīte. Speciālisti iesaka augšējo elpceļu infekciju gadījumā pirms lidošanas lietot speciālu aerosolu, kas mazina gļotādas tūsku. Lielākoties bērni neiegūst smagu barotraumu. Ja ir ausu infekciozi iekaisumi, tad šķidrums vidusausī aizņem gaisa telpu, mazinot iespēju iegūt barotraumu.
Speciālisti atzīst, ka lidot ar lidmašīnu var arī gaisa zondu/ šuntu gadījumā. Zīdaiņi un mazuļi raud lidmašīnas nolaišanās brīdī dehitratācijas vai barotraumas dēļ. Šādā gadījumā ieteicams iedot pudelīti vai padzirdīt ar ūdeni. Interesanti, ka, lidmašīnām paceļoties debesīs, izmainās cilvēka zarnu gaisa saturs, palielinoties par 20 %. Tāpēc pirms lidošanas ieteicams izvairīties no pārmērīgas ēšanas.
Ja cilvēkam ar dzirdes traucējumi, pirms došanās ceļojumā vajadzētu sākt lietot dzirdes aparātu, lai pilnvērtīgi spētu orientēties apkārtējā vidē.
Profesore Ludmila Vīksna lidmašīnu pasažieriem iesaka:
1) kārtīgi izgulēties 2- 3 dienas pirms lidojuma, izvēlēties lidojumu, kura laikā var gulēt (atbilstoši savam dienas režīmam – gulētiešanai);
2) lidmašīnā noregulēt pulksteni atbilstoši galamērķa laikam un tam pielāgoties (ēst/ iet gulēt u. tml.);
3) pēc lidojuma jāadaptējas vietējam nakts miera laikam, jāierobežo uzņemtās ēdienkartes sastāvdaļas, uzturēties saules gaismā, vingrot, pirmās 2-3 naktis lietot miegu veicinošus medikamentus.
Attēla resurss: www.aviationnews.eu
Literatūras avots: Vīksna, L. Ceļotāja veselības rokasgrāmata. SIA Nacionālais medicīnas apgāds, 2002.