31. marts, 2016

Kustības slimība

Kustības slimība izpaužas cilvēkam veicot neierastas kustības, izmainoties dabiskajam kustību paātrinājumam vai ātrumam. Līdz ar to izmainās līdzsvara sistēmas darbība. Viens no kustību slimības veidiem ir jūras slimība, kā arī Menjēra slimība.Visbiežāk kustību slimība rodas ceļojot ar dažādiem transportlīdzekļiem. Dažkārt straujš pārvietošanās ātrums rada veselības traucējumus.

Simptomi: bālums, auksti sviedri, slikta dūša, savārgums, dažkārt elpošanas vai kardiovaskulāras izmaiņas. Simptomi var izpausties no neliela diskomforta sajūtas līdz nopietnai slimībai. Kustību slimības simptomu izpausmi veicina nogurums, labils emocionālais stāvoklis, alkohols, medikamentu lietošana, neizgulēšanās u. c. faktori. Kustību slimības simptomi var izpausties arī dzīvniekiem, šis faktors jāņem vērā ceļojot kopā ar saviem mājdzīvniekiem. Zinātnieki ar dažādām teorijām  (“nervu konfliktu teorija”, Treismana teorija) mēģinājuši izpētīt kustību slimības likumsakarības, tomēr pagaidām nav vienotas teorijas.

Kustību slimība rodas gan reālas, gan šķietamas kustības rezultātā. Interesanti, ka ar kustību slimības izpausmēm saskārušies slaveni cilvēki: Cēzars, Darvins, Čērčils u. c. Atklāts, ka kustību slimības simptomi izpaužas biežāk sievietēm (īpaši grūtniecības laikā). Aptuveni 12 gadu vecumā visjutīgāk uztver kustību radītās izmaiņas, savukārt jaunieši vecumā no 12 – 21 gada vecumam arvien mazāk tiek pakļauti kustību slimībai. Atklāts, ka līdz aptuveni 40 gadu vecumam samazinās jutīgums pret kustību slimību, jo tad mazinās vestibulārā centrtiece. Jāatceras, ka palielinoties vecumam, cilvēkam nepalielinās tolerence pret spēcīgām kustībām.

Dažkārt novērts kustību slimību palīdz vienā ausī ievietota vates pika, taču šai metodei nav medicīniska pamatojuma, bet tā bieži uzlabo cilvēka sajūtas ceļojuma laikā. Jānotiek adaptācijai, lai novērstu radušos simptomātiku. Tas nozīmē, ka jūtoties slikti peldot ar kuģi tajā jāpaliek, nevis pēc iespējas ātrāk jānokļūst krastā. Interesanti, ka aptuveni 5 % cilvēku nespēj adaptēties nevienai kustību slimības formai, slimības simptomi rodas pārvietojoties ar dažādiem transportlīdzekļiem. Jāatceras, ka ceļojumā iegūtā kustību slimības adaptācija laika gaitā izzūd. Speciālisti iesaka kustību slimību ārstēt ar farmakoterapiju, kavējot kustību slimības simptomu attīstību.

Ieteikumi cilvēkiem kustību slimības gadījumā:
Koncentrējiet skatienu taisni uz priekšu (uz horizontu)!
Neuzturieties ilgstoši telpās ar skatu uz jūru/ okeānu!
Kontrolējiet savu elpošanu (lai tai būtu vienmērīga ieelpa un izelpa)!
Ceļojuma laikā izvēlieties savam organismam piemērotu ēdienkarti (piemēram, nelietojiet treknu pārtiku ar alkoholu reizē)!

 
Attēla resurss: en.wikipedia.org 
Literatūras avots: Vīksna, L. Ceļotāja veselības rokasgrāmata. Nacionālais veselības apgāds, 2002.