Cilvēks uztver skaņas no 20 līdz 20 000 herciem (Hz). Vairumā gadījumu cilvēks nedzird infraskaņu un ultraskaņu, bet tās uztver ar mehanoreceptoriem vai termiski.
Infraskaņas intensitāte atbilst 1-20 Hz, to rada nevalodas skaņas (vējš, ūdenstilpņu bangas, sūkņi stacijās, satiksme u. c.). Ja skaņas intensitāte ir mazāka par 100 Hz, tad kļūst apgrūtināta skaņu uztveršana un saprašana. Daži cilvēki uztver zemas skaņu frekvences, kas atbilst infraskaņai. Zemām skaņām ir augsts skaņas spiediena līmenis decibelos (dB). Daži cilvēki nedzirdamas skaņu frekvences raksturo kā spiediena sajūtu ausī, vibrāciju. Infraskaņa tiek uztverta ar cilvēka ķermeņa mehanoreceptoriem. Zemu frekvenču skaņas ir grūti ierobežot vidē, tādēļ būtiski pareizi iekārtot vidi (ēku, parku, satiksmes maģistrāļu novietojumu).
Ultraskaņu viļņu intensitāte pārsniedz 20 kilohercus (kHz). Ultraskaņas cilvēks var uztvert ar mehanoreceptoriem vai termiski. Medicīnā tiek veiktas diagnostikas un terapijas manipulācijas ar ultraskaņu (piemēram, ultrasonogrāfiju), tāpat to var izmantot rūpniecībā. Augstas intensitātes gadījumā var rasties organisma audu bojājumi. Zemas intensitātes ultraskaņa veicina ķermeņa struktūru atjaunošanos.
Attēla resurss: www.teachengineering.org
Literatūras avots: www.vi.gov.lv/uploads/files/Infra_un_ultraskana.doc