Ikdienā ikvienam būtu vēlams sargāt un saudzēt savu veselību no dažādiem riska faktoriem. Daudziem cilvēkiem būtu jāpievērš lielāku uzmanību savas sirds un asinsvadu sistēmas veselībai.
Sirds un asinsvadu sistēmas saslimšanas var būt dažāda vecuma personām. Pēc aptuveni 50 gadu vecuma tās izpaužas izteiktāk gan vīriešiem, gan sievietēm. Nav dominējošā dzimuma, bet liela loma izmainītam holesterīna līmenim, asinsspiedienam u. c. faktoriem.
- Ģenētika var ietekmēt cilvēku saslimstību ar koronāro sirds slimību, hipertensiju, cukura slimību u. tml.
- Cilvēka sirds un plaušas darbojas kā vienots mehānisms, tāpēc smēķēšana ir bīstams riska faktors sirds veselībai.
- Sirds asinsvadus bojā augsts holesterīna līmenis. Pastāv tendence aterosklerozes attīstībai.
- Viens no sirds slimību riska faktoriem ir cukura diabēts. Bieži pastāv kombinācija: paaugstināts asinsspiediens + cukura diabēts.
- Palielinoties cilvēka gadiem, dabiski paaugstinās arteriālais asinsspiediens. Paaugstinātu asinsspiedienu jāpazemina jebkurā vecumā. Hipertensijas gadījumā regulāri jālieto medikamentus pēc ārsta norādījumiem.
- Stresa izraisīts ārējs kairinājums organismā rada fizioloģiskas izmaiņas, aktivizējas nervu un orgānu sistēmas. Rodas saspringums jaunai darbībai.
- Dzīves spriedze – visgrūtāk novēršamais riska faktors sirds veselībai.
- Ikdienā veicot fiziskās aktivitātes, cilvēki mazina mazkustīgumu un stresu – spriedze fizioloģiski izreaģē (piem., šahs, skriešana, pastaigas ar suni, dzīves vides uzkopšana u. c).
Vai Jums ikdienā ir 30 minūtes laika savai sirds veselībai?
Attēla resurss: medicalxpress.com