Ja cilvēkam ir konstatētas dzirdes izmaiņas, tad ieteicams pielāgot dzirdes tehnoloģijas. Dzirdes traucējumiem ir piecas pakāpes: pirmā – visvieglākā, savukārt piektā – vissmagākā. SIA “Dzirdes sistēmas” speciālisti piedāvā cilvēkiem dzirdes rehabilitācijai digitālos dzirdes aparātus. Vieglas līdz vidējas dzirdes traucējumu pakāpes gadījumā iespējams pielāgot gan iekšauss, gan aizauss dzirdes aparātus, savukārt smagas dzirdes traucējumu gadījumā – aizauss dzirdes aparātus.
Viena no aizauss dzirdes aparātu sastāvdaļām ir auss ieliktnis. SIA “Dzirdes sistēmas” speciālisti iesaka lietot individuālo auss ieliktni, jo tas precīzāk novada skaņu signālus auss ejā, nodrošinot labāku dzirdes uztveri. Ja individuālajam auss ieliktnim tiek veikts serviss kā pagaidu variantu var izmantot standartveida auss ieliktni. Taču jāatceras, ka individuālais ieliktnis tiek precīzi izgatavots pēc cilvēka auss anatomiskās uzbūves, bet standartveida ieliktnim nav individuāli izveidoti parametri.
Lietojot dzirdes aparātus/ -u būtiski ikdienā veikt apkopi. Vidējais digitālo dzirdes aparātu lietošanas ilgums ir aptuveni pieci gadi, ja cilvēks savlaicīgi rūpējies par savu dzirdes aparātu/ -iem un nav notikušas ievērojamas dzirdes izmaiņas, tad iespējams lietot tehnoloģiju/ -as ilgāk.
Auss ieliktni jāapskata katru dienu, kad cilvēks to izņem laukā no auss. Tīrīšanas biežums ir atkarīgs no cilvēka fizioloģijas – dažiem cilvēkiem vairāk izdalās sviedri vai sērs, tad jātīra biežāk. Lielākoties vidēji nedēļā būtu jātīra ieliktni vienu vai divas reizes.
Lai tīrītu auss ieliktni, atvienojiet dzirdes caurulīti, kas pievienota dzirdes aparāta radziņam.
Sagatavojiet tīrīšanai paredzētos piederumus: tīrīšanas diegu/ tīrīšanas piederumu ar cilpu/ dezinfekcijas tableti ar nepieciešamajiem piederumiem.
Ja ieliktnī ir sauss sērs vai āda, to var iztīrīt trīs veidos:
1) paņemiet tīrīšanas diegu, izvelciet to caur ieliktni un dzirdes caurulīti, kā arī ventilācijas atveri;
2) paņemiet tīrīšanas piederumu, ievietojiet skaņas vadīšanas atverē cilpu un izvelciet laukā sakrājušos masu;
3) sagatavojiet nelielu daudzumu silta ūdens, izšķīdiniet tajā dezinfekcijas tableti, ievietojiet auss ieliktni, pēc aptuveni 30 minūtēm līdz 7 stundām izņemiet ieliktni, noskalojiet siltā un tekošā ūdenī, izpūtiet lieko šķidrumu no dzirdes caurulītes ar baloniņu vai lūpām, nosusiniet ieliktni.
Kad ieliktnis iztīrīts, to var pievienot pie dzirdes aparāta radziņa.
Ik pa laikam pārbaudiet dzirdes caurulītes elastību. Ja caurulīte kļuvusi cieta vai dzeltena, tad jāveic tās nomaiņa. Vidēji tas varētu būt 1-2 x/ gadā. Personām ar augstāku ķermeņa temperatūru vai atrašanos ļoti siltā vidē jāmaina biežāk dzirdes caurulītes. Tāpat laika gaitā var nedaudz mainīties auss uzbūve, ja ieliktnis šķiet neatbilstošs auss formai, tad jāizgatavo jaunu ieliktni.
Nepieciešamības gadījumā konsultējieties ar dzirdes speciālistu.
Attēla resurss: https://dzirde.lv/individualais-ieliktnis