Dzirdes traucējumi

Sākums  »  Dzirdes traucējums  »  Kā pierast pie dzirdes aparāta

Kā pierast pie dzirdes aparāta?

Sākot lietot dzirdes aparātus, ir jābūt pacietīgam, jo pie dzirdes aparāta lietošanas ir jāpierod. Nereti dzirdes aparātu lietotāji sākumā izjūt psiholoģiskas grūtības un nepatiku pret aparātiem - tie nešķiet ērti, balss un apkārtējās skaņas izklausās svešas un nepierastas.

 

Ja dzirdes traucējumi bijuši vairākus gadus pirms aparātu iegādes, tad jārēķinās ar to, ka pierašana var notikt pakāpeniski. Šādā gadījumā mēs iesakām aparātu/-us sākt lietot pakāpeniski.  Sāciet ar pāris stundām dienā, pamazām palielinot lietošanas laiku atbilstoši ikdienas vajadzībām. Ja dzirdes aparāts kairina, tad jāveic tā pieregulēšana.

Lūk, daži vienkārši ieteikumi, kas palīdzēs jums vieglāk pierast pie dzirdes aparātu lietošanas un ļaus ātrāk novērtēt to sniegtās iespējas un pozitīvās izmaiņas ikdienas dzīvē.

Profesionāla dzirdes speciālista padomi

Izmantojiet iespēju saņemt bezmaksas konsultācijas

Nekautrējieties vaicāt padomu un praktiskus ieteikumus par dzirdes aparātu lietošanu un kopšanu savam dzirdes speciālistam un citiem aparātu lietotājiem.

Esiet pacietīgs un vērīgs

Dzirdes aparāta pielāgošana ir nepārtraukts process, esiet gatavi tam, ka ideālo rezultātu jūs nesasniegsiet uzreiz. Jo vairāk ikdienā lietosiet un iepazīsiet savu dzirdes aparātus, jo labāks un būs rezultāts.

Iesaistiet dzirdes rehabilitācijas procesā ģimeni un draugus

Atklāti izstāstiet citiem, ka jums ir dzirdes traucējumi, paskaidrojiet pārējiem, kas jums palīdz labāk uztvert un saprast sacīto.

Biežākās sūdzības, sākot lietot dzirdes aparātus

"Aizliktu ausu" sajūta jeb oklūzijas efekts

  • Pirmoreiz lietojot dzirdes aparātus, var šķist, ka ausis ir aizliktas vai aizbāztas. Daži cilvēki to raksturo kā ausu aizbāžņu lietošanas sajūtu. Tas ir oklūzijas efekts, ko var mazināt.
  • Vairumam iekšauss dzirdes aparātu un individuālajiem ausu ieliktņiem ir speciāla ventilācijas atvere, kas mazina oklūzijas efektu.
  • Atvērta tipa dzirdes aparātiem  oklūzijas efekts netiek novērots.

 

Balss skan citādi kā pierasts

  • Pirmoreiz lietojot dzirdes aparātus, pašam sava balss izklausīsies skaļāka, jo lietojot dzirdes tehnoloģijas, skaņas tiek saklausītas caur gaisa vadāmību, bet normālas dzirdes gadījumā mēs savu balsi saklausām caur kaulu vadāmību.
  • Regulāri ikdienā lietojot dzirdes aparātus, pie šīm skaņas izmaiņām pierod un tās vairs netraucē.

 

Dzirdes aparāts pīkst vai rada dūkoņu

  • Šo augsto, svilpojošo skaņu sauc par atgriezenisko saiti. Kvalitatīvos dzirdes aparātos tiek izmantota tehnoloģija “atgriezeniskās saites menedžeris”, kas novērš šo svilpojošo skaņu.
  • Dažreiz atgriezenisko saiti var radīt sēra korķis ausī, šādā gadījumā nepieciešams apmeklēt speciālistu un veikt ausu skalošanu.
  • Nepatīkamu pīkstēšanu var radīt dzirdes aparātam iestatīts maksimālais skaļums. Šādā gadījumā samaziniet aparāta skaņas skaļumu (sekojot tā lietošanas instrukcijai).
  • Arī slikti piegulošs auss ieliktnis var izraisīt dzirdes aparāta pīkstēšanu.  Šādā gadījumā jādodas pie sava dzirdes speciālista, lai veiktu auss ieliktņa korekciju vai jāizgatavo jauns ieliktnis.
  • Cieta vai saplaisājusi dzirdes caurulīte var radīt dzirdes aparāta pīkstēšanu, tāpēc regulāri nomainiet dzirdes caurulītes un veiciet savu dzirdes aparātu apkopi.
  • Dzirdes aparāts var sākt skanēt, ja tas tiek ieslēgts pirms ievietošanas auss kanālā.

 

Ieteikumi savstarpējās saziņas uzlabošanai

Samaziniet apkārt esošo fona troksni

Centies pēc iespējas samazināt apkārtējās fona skaņas un troksni (TV, radio, saimniecības agregāti un sadzīves tehnika) Sarunājoties centieties nostāties tā, lai klausītājs redzētu jūsu seju un varētu uztvert gan jūsu runu, gan mīmiku.

Runājiet dabiski normālā skaļumā

Izvairieties no pārspīlētas runas. Runājiet lēnā, mierīgā tempā, skaidri izrunājot vārdus. Dodiet sarunu biedram laiku saprast pateikto informāciju. Ja sarunu biedrs kaut ko nav sapratis, labāk pārfrāzējiet informāciju atslēgas vārdos nevis atkārtojiet sacīto.

Ļaujiet lasīt no lūpām

Pirms runas sākšanas piesaistiet klausītāja uzmanību ar žestu vai pieskārienu. Lasīšana no lūpām ir ļoti svarīga, lai saprastu valodu, tāpēc runājot neaizsedziet muti un nekošļājiet košļājamo gumiju. Skatieties uz savu sarunu biedru. Izvairieties no sarunām auto, ja sarunas biedrs nesēž jums blakus.


Atcerieties! Tikai sertificēts dzirdes speciālists var veikt profesionālu dzirdes pārbaudi un, izvērtējot jūsu audiometrijas rezultātus, noteikt, kāds būtu tieši jums piemērotākais dzirdes aparāta veids.

 

Piesakieties konsultācijai jau tagad

un esiet soli tuvāk labākai rītdienai