23. februāris, 2016

Minerālvielas cilvēka veselībai

mineralsMinerālvielas nodrošina nervu impulsu pārvadi, regulē organisma funkcijas. Ir divas grupas: makroelementi (nātrijs, kālijs, kalcijs, fosfors, magnijs, sērs, hlors) un mikroelementi (dzelzs, jods, selēns, varš, fluors u. c.). Cilvēks ikdienā ar sabalansētu uzturu uzņem nepieciešamo minerālvielu daudzumu. Šoreiz rakstā uzzināsiet par minerālvielām, kuras būtiskas dzirdes sajūtas nodrošināšanai.
Nātrijs regulē šķidrumu balansu organismā, nepieciešams nervu un muskuļu darbībai, fermentu aktivizēšanai. Kopā ar kāliju nodrošina ūdens cirkulāciju ķermenī. Visbiežāk nātriju uzņem ar sāli saturošiem produktiem.

Kālijs nodrošina sirds kontrakcijas, nervu impulsu pārvadi, uztur šūnu iekšējās vides balansu. Kāliju satur žāvēti augļi, svaigas sakņaugu sulas.

Kalcijs ir nepieciešams kauliem. Ja nav pietiekamā līmenī, tad paliek trausli kauli. Kalciju uzņem ar piena produktiem, treknām zivīm (piem., lasi). Kalcija uzsūkšanos kavē ar salds, trekns uzturs, kafija un alkohols. Kalcija izdalīšanos veicina sāls.

Magnijs nodrošina organisma šūnu funkcionēšanu. To uzņem ar graudaugu, sēklu izstrādājumiem. Magnija uzsūkšanos samazina B grupas vitamīnu trūkums, pārmērīga alkohola lietošana.
Attēla resurss: http://www.majordifferences.com
Informācijas resurss: Minerālvielas.// 400 padomi veselībai un skaistumam Latvijā. LA izdevniecība, 2013. 104. – 107. lpp.